Az alvás — nem csak az egyik legkellemesebb és ellazítóbb oldala az életnek, de az egyik legfontosabb is. Esténként lehunyva a szemünket, lehetőséget adunk a testünknek, hogy feltöltődjön az elmúlt nap valamennyi stressze után.
Az alvás során több millió folyamat zajlik le, amelyek elősegítik az emlékezést, a sejtek pedig helyre állítják a szöveteket, valamint rekonstruálják azokat, amelyeket ébren sértünk meg.
De amikor nem alszunk mindez nem történik meg. Sőt, egy álmatlan éjszaka után fáradtnak érezzük magunkat és nem tudunk összpontosítani; a hosszas alvás nélküli időszakok nagyon súlyos következményekhez vezethetnek az egészségünk terén.
A tudósok elég jól áttanulmányozták, hogy mi történik a szervezet különböző részeivel, ha nem kapja meg a napi nyolc órás alvást. A kutatások azt mutatják, hogy a kialvatlanság számos súlyos és veszélyes betegséget idézhet elő — a ráktól kezdve a cukorbetegségig.
Íme néhány betegség, amely az alváshiány miatt alakulhat ki.
1. Alzheimer-kór
A Johns Hopkins Egyetem által 2013-ban végzett kutatás kiderítette, hogy a kialvatlanság okozhat Alzheimer-kórt és felgyorsíthatja a lefolyását is. Ezt a kutatást egy előző kutatás eredménye ihlette meg, amely azt mutatta, hogy az alvás elengedhetetlen az agy számára az „agyi hulladékok” megszabadulásához — szemétlerakódások, amelyek felhalmozódhatnak és demenciához vezethetnek.
Megvizsgálva 70 felnőtt résztvevőt 53 és 91 kor között, a kutatók felfedezték, hogy azoknál, akik rossz alvásra panaszkodtak, a tomográfia nagyobb mennyiségű béta-katotin lerakódást mutatott az agyban.
Az úgynevezett «ragacsos lepedékek» — az Alzheimer-kór jellemző tünete, ezért a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az alváshiány megakadályozza az „agyi hulladékok” kijutását az agyból.
2. Elhízás és cukorbetegség
A cukorbetegség és az alváshiány közötti kapcsolat már régóta ismert, de a Chicagoi Egyetem nemrégiben végzett kutatása kiderítette, hogy a kialvatlanság elhízást válthat ki, amely cukorbetegség kialakulásához vezethet.
Figyelembe véve, hogy a zsírsavak szintje a vérben befolyással lehet az anyagcsere gyorsaságára és arra, hogy az inzulin képes legyen szabályozni a cukor szintet a vérben, a tudósok megvizsgálták a kialvatlanság hatását a zsírsavak felgyülemlésére.
Elemezve 19 férfi alvásrendszerét, a kutatók kiderítették, hogy azoknál, akik mindössze négy órát aludtak három éjszaka folyamán, 4.00-től 9.00-ig emelt zsírsav szint volt megfigyelhető a vérben. Ez pedig 15–30%-kal magasabb, mint azoknál, akik 8,5 órát aludtak minden éjszaka.
Emellett kiderült, hogy az emelt szintű zsírsav mennyiséget megnövekedett inzulin rezisztencia kísérte, ami szintén tipikus tünete a cukorbetegségnek. Azoknál, akik rendesen aludtak, nem voltak elhízás és cukorbetegség tünetei
3. Szív- és érrednszeri megbetegedések
A szív- és érrednszeri megbetegedéseket már régóta kapcsolatba hozzák a kialvatlansággal, de egy új kutatás, amelyet az Euro Heart Care-on mutattak be (az Európai Kardiológiai Társaság évi Kongresszusa), az egyértelmű összefüggés bizonyítékait tárta fel. Figyelemmel kísérve 657 orosz férfit 25–64 év között 14 év folyamán, a tudósok kiderítették, hogy a szívrohamot átvészelők majdnem kétharmada emellett alvászavarban is szenvedett.
Sőt, azoknál a férfiaknál, akik a rossza alvásra panaszkodtak, a miokard infarktus kockázata (szívroham, amely közben elhal a szívizom) 2,6-szor magasabb volt, a szélütésé pedig —1,5-ször.
4. Öngyilkosság
Ez sokkoló lehet, de egy 2014-ben végzett kutatás összefüggést mutatott a felnőttek körében történő öngyilkosságok fokozott gyakorisága és a kialvatlanság között, az anamnézisben sezreplő depressziótól függetlenül.
Egy 10-éves kutatás során, amelyet a Stanfordi Orvostudományi Egyetem kutatói végeztek, 420 középkorú és idős résztvevőt vizsgáltal meg. Sajnos, ezekből 20-an, akik alvászavarban szenvedtek, öngyilkosok lettek. Ebből kiindulva, a kutatók azt a következtetést vonták le, hogy azoknál az embereknél, akiknek rendszeres problémáik vannak az alvással, az öngyilkosság valószínűsége 1,4-szeresére nő.
Különösen veszélyeztetett csoport ebben a tekintetben, a tudósok szerint – a fehér férfiak 85 év fölött. Véleményeikben az öngyilkosság emelt szinte alváshiánnyal magyarázható, az egészség korszövődményei és a stressz miatt.
5. Fekélyes vastagbélgyulladás
A fekélyes vastagbélgyulladást — a bél gyulladásos megbetegedése, amely a nyelőcső nyálkahártyája fekélyeiben nyilvánul meg, — valamint a Crohn betegséget is kiválthatja az alváshiány, valamint a túlzott alvás, a 2014 –ben végzett kutatás szerint.
A Massachusettsi Kórház kutató kiderítették, hogy a normális alvás mennyiség elengedhetetlen az emésztő rendszer gyulladásos reakcióival való harcban, amelyek gyakran válnak a két fent említett megbetegedés okává.
Megvizsgálva a nőket, amelyek 1 (1976-től) és 2 (1989 -től) kutatásokban vettek részt, a tudósok rögzítették a fekélyes vastagbélgyulladás fokozott kockázatát az alvás időtartamának csökkenése mértékében (hat óra és kevesebb).
Más részről, a fokozott kockázat megfigyelhető a túlzott alvás esetében is – több mint 9 óra, amiből azt lehet levonni, hogy a gyulladásos folyamatok megelőzésének ablaka eléggé szűk, és meghatározott alvás mennyiséget igényel.
Ez a reakció csak a felnőtt nőknél volt kiderítve, de a fekélyes vastagbélgyulladás fokozott kockázata az alváshiány miatt semmi képpen sem függött már tényezőktől: kor, súly, dohányzás és alkohol fogyasztás.
6. Prosztatarák
A 2013-ban végzett kutatás, amely a «Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention» folyólapban volt közzétéve, azt mutatta, hogy az alvászavarban szenvedőknél elterjedtebb és súlyosabb a prosztatrák.
Figyelemmel kísérve 2 425 izlandit 67 és 96 éves kor között 3–7 év folyamán, a kutatók kiderítették, hogy 60-százalékkal nő a prosztata rák kialakulásának kockázata azoknál, akik nehezen tudtak elaludni. Sőt, az alvás zavarban szenvedőknél gyakrabban lehetett megfigyelni a prosztata rák késői stádiumát.
A tudósok azt feltételezik, hogy ez a melatoninnal áll összefüggésben (az alvás szabályozásának hormonja). Adataik szerint, a melatonin magas szintje megakadályozza a daganatok kialakulását, míg az alacsony szintje, amelyet a túlzott mesterséges fény idéz elő (az alvászavar ismert oka), gyakran kombinálódik a daganatok agresszív növekedésével.
Ezért olyan fontos rendesen aludni!
A tudósok bebizonyították, hogy egy modern ember kevesebbet alszik. Érdemes odafigyelni erre az aspektusra az életedben, és kiegyensúlyozni az alvási rendedet.