Talán nincs a világon olyan ember aki legalább egyszer ne hallott volna a kleptomániáról vagy ne találkozott volna a megnyilvánulásával. Nézzük csak, hogy mi is ez – pszichológiai betegség vagy egy soros ürügy ahhoz, hogy kimagyarázzuk a lopási hajlamunkat.
Tehát, a kleptománia – egy zavar, amely abban nyilvánul meg, hogy valaki uralni akarja más dolgait. A pszichológusok véleménye szerint, a kleptománia a pszichológiai betegségek közzé tartozik. A patológiai kialakulásának fő oka – erős érzelmi stresszek, valamint az erőteljes negatív érzelmek hatása. Ezek idézik el egy vagy másik dolog uralásának leküzdhetetlen kívánságát. A 30 – 40 éves nők a leghajlamosabbak erre.
Egyes szakemberek megjegyzik a kleptománia összefüggését a koponya-agyi sérülésekkel és a pszichológiai zavarokkal. Emellett, az ilyen zavarhoz a következők vezetnek:
- a szeratonin termelődésének csökkenése, ami miatt depressziós állapot lép fel;
- dofamin termelődésének zavara;
- mániás-depressziós pszichózis;
- demenció;
- egyes gyógyszerkészítmények túlzott fogyasztása;
- bulémia.
Egyes pszichológusok megjegyzik a kleptománia megnyilvánulását a terhesség ideje alatt.
A kleptománia megnyilvánulásának fő tulajdonsága – spontán vágy ellopni valamit. Sőt, az ember nem tudja visszafogni magát. A lopás előtt erős kényelmetlenséget érez. Azonban a meggondolatlan lépés – a lopás pillanatában – erőteljes kielégülést.
Azonban, miután a kielégülés érzése elmúlik, aktiválódik a bűntudat. Általában a lopás aktusa után az ember izgalmat, szorongást, szívdobogást, aggodalmat tapasztal. Gyakran ezek a jelek nem tűnnek el. Gyakran előfordul, hogy a kleptomániás visszaadja az ellopott dolgot a tulajdonosának.
A kleptomániásak a leggyakrabban a következőket lopják el:
- apró irodaszerek;
- kozmetikumok (általában parfümök, rúzsok, szempilla spirálok, köröm lakkok);
- higiéniai szerek (általában szappan), valamint hajtűk, wc-papír, fésű;
- édességek;
- ruhák.
A kleptománia az eléggé elterjed pszichológiai zavarok közzé tartozik. Elég, ha azt mondjuk, hogy sokan fordulnak orvoshoz és pszichológushoz a kleptománia miatt. Ennek a zavarnak a korrekciója pszichológiai munkából, térningekből, egyéb pszichológiai segítségből áll. Nehéz esetekben antidepresszánsokat írnak ki.
One thought on “Lopj el, ha tudsz. Hogyan ne váljunk kleptomániássá ”