A japán Maszaru Ibuka —sokoldalú és agyon tehetséges ember. Komoly üzletember és a Sony alapítója, mélyen foglalkozott a gyermek pszichológiával és létrehozott egy egyedi módszert a gyermekek korai fejlődéséhez – « Három éves kor után már késő ».
Mindig kihangsúlyozta, hogy egy gyermeket fejleszteni nem azért kell, hogy zsenit csináljunk belőle. «A korai fejlődés fő célja — a boldog gyermekek nevelése. A gyermeknek jó zenét adnak hallgatni és idegen nyelvre tanítják, de nem azért, hogy nyelvészt vagy zenészt neveljenek belőle. Lényeg – kifejleszteni a gyermekben a korlátlan lehetőségeit, hogy több öröm legyen az életében és a világban», — írja ő.
Bemutatjuk Maszaru Ibuka fő tanácsait a nevelést illetően a „Három éves kor után már késő” című könyvből. A maga idejében novátoriak voltak, napjainkban pedig normává váltak a szerető és gondoskodó szülők számára.
Maszaru Ibuka fő tanácsai
- A kisgyermekkortól fogva övezzék körbe a gyermeket az emberiség legjobb sikereivel. Hallgassanak klasszikus zenét, mutassák meg neki a művészeti remkeműveket, olvassanak szépirodalmat.
- Gyakrabban vegyék fel a kezükbe a gyermeket.A taktális kommunikáció fontos szerepet játszik a gyermek szellemi fejlődésében.
- Ne beszéljenek gyerekesen. Beszéljenek a gyermekkel felnőtt nyelven a születésétől fogva.
- Foglalkozzanak a gyermekkel minden nap. Hiszen mindössze egy foglalkozás naponta fantasztikus eredményekhez vezet.
- Ne veszekedjenek a gyermek előtt. Gyermeke nagyon finoman érzi a negatívumokat és az aggodalmakat.
- Engedje meg a gyermeknek, hogy az ágyában aludjon. A közös alvás fejlesztő hatással van a gyermekre.
- Ösztönözze a gyermeket arra, hogy beszélgessen más gyermekekkel. Ez tökéletesen serkenti a gyermek elméjét, versenygési vágyát, igyekezetét, hogy első legyen.
- Ne tiltsa meg a gyermeknek, hogy kiálljon az érdekei mellett és akár vitatkozzon is. A viták fejlesztik a kommunikációs készséget.
- Ne korlátozza a gyermeket.Minden, amit a gyermek a kezével csinál, fejleszti az intellektusát és a művészeti képességeit.
- Dicsérje és büntesse óvatosan. Dicsérje, főként a fiúkat, de ritkán büntesse.
- Ne erőltesse a gyermekre a maga «jóját» és «rosszát». Hagyja, hogy a gyermek maga szerezzen élettapasztalatot az Ön segítségével és idővel maga fogja ez megkülönböztetni.
- Keltse fel a gyermek érdeklődését valami iránt és támogassa. Hozza létre ehhez a kellő feltételeket.
- Ismételje meg az átvett anyagokat. Ez megformázza a helyes sémát a gyermek agyában.
- Egy gyermeknek nem csak anyára, de apára is szüksége van. Nem lehetnek semmilyen korlátozások az édesapával való kommunikációban.
- Ne tartsa butának a gyermek fantáziákat. A képesség álmodozni és fantáziálni megformázza a gyermek művészeti potenciálját.
- Ne viselkedjen úgy a gyermekével, mint a tulajdonával. Ez nem így van. Emellett ez lehet az oka annak, hogy a gyermek nem fog hinni a saját erejében.
- Fejlessze a gyermek tapintásérzékeit. Adjon a gyermeknek különböző anyagokból készült tárgyakat— puhákat és keményeket, nehezeket és könnyűeket, simákat és egyenletleneket.
- Ne vegyen meg mindent a gyermeknek, mait kér.A túl sok játék elvonja a gyermek figyelmét és a jövőben nehéz lesz tanulnia.
- Ajánljon fel a gyermeknek részékből álló játékokat.A gyermek nagyon nagy örömet kap attól, hogy maga tudott összerakni valamit. A kész játékok korában ez nagyon nagy ritkaság.
- Fejlessze a gyermek apró motorikáját— ragaszgatással, aplikációval, kivágásokkal és figurák összerakásával. Mint ismeretes, «a gyermek esze — az ujjai végén van».
- Sétáljon gyalogosan a gyermekkel. A járás nagyon hasznos, hiszen a járás közben működésbe lép a test 400 izma a 639-ből.
- Amikor egy gyermek foglalkozik valamivel, ne tulajdonítson nagy jelentőségt az eredményeknek. Hiszen az ő számára a folyamat a fontos, nem pedig az eredmény. Csinálja addig, amíg érdekes ez neki.
- Ne erőszakolja a gyermek akaratát. Arra kényszerítve, hogy valamit az akarata ellenére tegyen, megdönti a hitét önmagában.
- Ösztönözni kell a gyermek nem megszokott gondolkozásának megjelenését. A standartok standart ember nevelnek.
- Mielőtt nevelnénk a gyermeket, először a szülőket kell nevelni,azaz Saját magunkat.
És végezetül Maszaru Ibuka még egy nagyszerű idézet:
«A legjobb nevelés a gyermek számára — az anyai szeretet. A legfontosabb foglalkozás a szülők számára — a gyermek nevelése. Ha ezzel nem értenek egyet, akkor minek akartak gyermeket?».